Wróć do wszystkich

DORACO gotowe z halą zdjęciową dla TVP

Data aktualności 16.10.2024

Korporacja Budowlana DORACO zakończyła budowę hali zdjęciowej dla Telewizji Polskiej S.A. przy ul. Woronicza 17 w Warszawie. Budynek jest jednym z najnowocześniejszych i największych tego rodzaju obiektów w Europie i w całości opiera się na inteligentnych i przyjaznych środowisku rozwiązaniach.

 

Korporacja Budowlana DORACO zrealizowała projekt sześciokondygnacyjnej hali w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, czyli odpowiadała za wykonanie projektu oraz realizację robót. W efekcie tych prac, obok charakterystycznej wieży Babel przy budynku TVP, w ciągu trzech lat powstała nowoczesna hala zdjęciowa o powierzchni 21 000 m2, której główną funkcją jest produkcja telewizyjna. W budynku znajduje się 6 hal nagraniowych pozwalających na jednoczesną rejestrację wszystkich modułów, w tym dwie sale nagraniowe o kubaturze około 23 000 m3 każda. Wyzwaniem realizacyjnym było sprostanie wysokim wymaganiom akustycznym ze względu na przeznaczenie. Hale nagraniowe pokryto konstrukcją stalową, umożliwiając przenoszenie obciążeń technologii telewizyjnej powyżej 100 ton.

 

– Wiele satysfakcji dała nam realizacja tej ultranowoczesnej i wymagającej technologicznie inwestycji. Dzięki wykorzystaniu doświadczenia zespołu DORACO dziś możemy przekazać inwestorowi obiekt spełniający najwyższe standardy współczesnej branży produkcyjnej i budownictwa kubaturowego. Własna hala to dla TVP niezależność w produkcji i możliwość stawiania na własne zasoby w realizacji nagrań tu na miejscu, w Warszawie. Cieszymy się, że mogliśmy przyczynić się do tak ważnego kroku w rozwoju telewizji publicznej – mówi Angelika Cieślowska, Prezes Zarządu, Korporacja Budowlana DORACO.

 

Nowa hala TVP to projekt innowacyjny nie tylko w skali Polski, lecz także Europy. Budynek został zaprojektowany przez biuro PIG Architekci z uwzględnieniem wszelkich wymaganych norm konstrukcyjnych i technicznych w tego typu obiektach. Znajduje się w nim sześć modułów zdjęciowych, zapewniających odpowiednią akustykę, a największe z nich umożliwiają realizacje z udziałem nawet 300 osób. Kompleks oferuje także komfortowe biura z częścią gastronomiczną, strefę relaksu z zielenią i małą architekturą oraz cały niezbędny backstage: garderoby, reżyserkę, magazyny, charakteryzatornię, biura, parking.

 

Wnętrze hali zostało zaprojektowane z myślą o maksymalnej funkcjonalności i spełnieniu wymagań różnorodnych produkcji. W hali działa również system BMS, pozwalający w czasie rzeczywistym monitorować i kierować wszystkimi systemami sterowania na całej powierzchni jednocześnie. Przestrzeń przystosowano do potrzeb najnowocześniejszych produkcji, opartych na rozszerzonej rzeczywistości (XR) i sztucznej inteligencji. Całość dopełnia ekologiczny zielony dach, na którym można nie tylko zasadzić i uprawiać rośliny, lecz także retencjonować wodę deszczową oraz zmniejszyć zużycie energii na chłodzenie latem. Miejsce to może służyć TVP również jako studio plenerowe. Przed budynkiem znalazła się reprezentacyjna przestrzeń, która może być wykorzystana jako plac miejski, miejsce spotkań lub dodatkowy plan zdjęciowy. Wydzielono tam miejsce na „czerwony dywan”, prowadzący do wejścia głównego hali zdjęciowej. Motyw ten kontynuowany jest wewnątrz, w formie reprezentacyjnych czerwonych schodów, które stanowią znak rozpoznawczy budynku.

 

– Budowa hali zdjęciowej dla TVP to sukces całego zespołu DORACO. To złożony projekt budowlany, w którym połączyliśmy komfort użytkowników, dbałość o środowisko i nowoczesną technologię w jednej przestrzeni. Tak duże realizacje dają nam ogromne możliwości stosowania nowych technologii w budownictwie i przenoszenia na polski grunt światowych trendów w optymalnym zarządzaniu energią. Cieszymy się, że stworzyliśmy innowacyjny obiekt odpowiadający najnowocześniejszym standardom budowalnym – opowiada Wojciech Bróż, Dyrektor Budowy, Korporacja Budowlana DORACO.

 

Budowa hali zdjęciowej TVP to projekt, który pokazuje, że w Polsce realizowane są inwestycje zgodne ze światowymi trendami w budownictwie. Wdrożone rozwiązania obejmują szereg nowoczesnych i inteligentnych systemów technicznych i ekologicznych. Jest to innowacyjny projekt zrealizowany w myśl zrównoważonego budownictwa, ochrony środowiska i minimalizowania zmian klimatycznych.

 

Inne aktualności