Wróć do wszystkich realizacji

CEDET 

Kategoria
Obiekty użyteczności publicznej
Obiekty użyteczności publicznej
Data realizacji:
2018
Miasto:
Warszawa
Inwestor:
InvestGda 

Zabytkowy budynek dawnego Centralnego Domu Towarowego (SMYK) jest 11-kondygnacyjnym, najwyższej klasy obiektem o funkcji usługowo-handlowo-biurowej o łącznej powierzchni użytkowej prawie 30 000 m2. Deweloperem jest IMMOBEL Poland Sp. z o.o. – jeden z najważniejszych graczy na rynku mieszkaniowym i komercyjnym w Belgii i Luxemburgu. Generalne wykonawstwo powierzono Korporacji Budowlanej DORACO. 

 

Przebudowany i rozbudowany CEDET (dawniej CDT – Centralny Dom Towarowy) mieści się w centrum Warszawy u zbiegu ulicy Kruczej, al. Jerozolimskich i Brackiej. Dzięki twórczej wizji uznanych architektów: Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego, wszedł do kanonu architektury europejskiego modernizmu. 

 

Konstrukcja zaprojektowanego kompleksu składa się z dwóch zintegrowanych łącznikiem części: zabytkowego, dawnego Domu Towarowego SMYK i przebudowywanego budynku biurowo-handlowego, mieszczącego się na przylegającej działce pomiędzy ulicami Kruczą i Bracką. Zabytkowa część budynku, z bardzo charakterystyczną formą dachu, kominów i elewacją, pozostała zasadniczo niezmieniona w stosunku do oryginału. Nowe elementy stanowią: wewnętrzne atrium oraz pawilony wokół klatek schodowych. Elewacje zabytkowego budynku zostały zrekonstruowane zgodnie z jego wyglądem sprzed pożaru budynku w 1975 r. 

 

Nowa część budynku, powstała u zbiegu ulic Brackiej i Kruczej jest nowoczesną konstrukcją, korespondującą wizualnie z odrestaurowanym CEDETem. 

 

Inwestycja otrzymała tytuł Budowy Roku 2018, TOP Builder 2019 oraz zajęła III miejsce w plebiscycie Obiekt roku 2018 w systemach Aluprof. 

Więcej realizacji w kategorii Obiekty użyteczności publicznej
Przejdź do wszystkich realizacji