Wróć do wszystkich

Wmurowanie kamienia węgielnego pod najnowocześniejszy w tej części Europy ośrodek kliniczno-dydaktyczno-badawczy PUM w Szczecinie

Data aktualności 30.08.2024

19 sierpnia na terenie budowy ośrodka kliniczno-dydaktyczno-badawczego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego. Najnowocześniejszy w tej części Europy kompleks powstaje w ramach konsorcjum Generalnego Wykonawcy – Korporacji Budowlanej DORACO (lider) i PORR (partner). Inwestycja zostanie oddana do użytku za niespełna dwa lata. 

 

Budowa tak nowoczesnego i zaawansowanego technologicznie kompleksu to dla DORACO powód do dumy i satysfakcji. Cieszymy się, że dzięki naszym kompetencjom i wiedzy możemy przyczynić się do rozwoju nauk medycznych w Polsce, a także do poprawy świadczenia usług medycznych w regionie. Szczególnie kibicujemy studentom PUM, których efektywność naukowa została niedawno doceniona i uznana za najlepszą wśród polskich uczelni medycznych. Wierzę, że wykonana przez nas praca przyczyni się do kolejnych sukcesów naukowych pracowników i studentów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego – mówi Angelika Cieślowska, Prezes Zarządu, Korporacja Budowlana DORACO. 


W ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycję uczestniczyli: inwestor, władze uczelni i klinicznego szpitala oraz przedstawiciele Generalnego Wykonawcy – konsorcjum DORACO i PORR. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także przedstawiciele władz lokalnych i państwowych. Podpisany przez nich akt wmurowania umieszczono w specjalnej tubie – kapsule czasu, którą następnie wmurowano pod inwestycję.

 

To będzie miejsce, gdzie będą triumfować życie, zdrowie i nauka, zmierzająca do tego, aby jak mówił pan rektor, przekuć to, co urodzi się w laboratoriach na działalność kliniczną – mówił o inwestycji Tomasz Grodzki, Senator RP.

 

Korporacja Budowlana DORACO, lider w konsorcjum, realizuje projekt nowoczesnego kompleksu kliniczno-dydaktyczno-badawczego PUM w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, czyli odpowiada za wykonanie dokumentacji projektowej oraz realizację budynków Centrum Medycyny Translacyjnej, Collegium Pharmaceuticum i Centrum Medycyny Klinicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. W efekcie największej inwestycji w historii PUM powstanie: 16 jednostek klinicznych i dydaktycznych, 49 sal dydaktyczno-rozwojowych, aula na ponad 400 miejsc, laboratoria, poradnie dla pacjentów oraz podziemny garaż na 600 miejsc parkingowych, dostępnych także dla pacjentów szpitala przy ulicy Unii Lubelskiej. 

 

Dużym wyzwaniem, obarczonym ryzykiem nieprzewidywalnych przeszkód, były odwierty pod gruntowe pompy ciepła, każdy o głębokości 250m. W ciągu ostatnich 6 miesięcy z sukcesem wykonaliśmy w sumie 49 km takich odwiertów. Już niebawem kolejnym znaczącym wyzwaniem logistycznym i organizacyjnym będzie wykonanie korytarza podziemnego pod ulicą Unii Lubelskiej, łączącego szpital z nowym budynkiem. Roboty budowlane będą przebiegały w dwóch etapach i zostaną tak zaplanowane, aby zapewnić mieszkańcom miasta pełną przejezdność. Wszystkie prace są prowadzone zgodnie z harmonogramem i na ten moment nie przewidujemy żadnych opóźnień – mówi Andrzej Kędzior, Dyrektor Oddziału Szczecin Korporacja Budowlana DORACO. 

 

W zakres prac DORACO wchodzą m.in. przebudowa drogi w ciągu ul. Unii Lubelskiej na odcinku od ul. J. Zimowskiego do ul. S. Klonowica, przebudowa infrastruktury kolidującej i budowa korytarza podziemnego. Przedmiot zamówienia obejmuje również przeprojektowanie części budynku, wraz ze zmianą niektórych funkcji pomieszczeń oraz wybudowanie budynku kliniczno-dydaktyczno-badawczego wraz z niezbędną infrastrukturą i zagospodarowaniem terenu. Całkowita powierzchnia użytkowa obiektu wynosi około 49 tys. m². Można ją porównać z powierzchnią ponad siedmiu boisk piłkarskich. Wyzwaniem realizacyjnym projektu jest zastosowanie innowacyjnych technologii produkcji ciepła, chłodu oraz energii elektrycznej, które oparte są na wykorzystaniu Odnawialnych Źródeł Energii oraz zaawansowanej technologii trigeneracji. Dzięki temu kompleksowe zapotrzebowanie obiektu na ciepło i chłód będzie w pełni zaspokajane, a potrzeby elektryczne w znacznym stopniu pokrywane. Nowoczesne rozwiązania, także z zakresu fotowoltaiki, przyczynią się do efektywnego zarządzania energią, co nie tylko zapewni komfort użytkownikom, ale również wpisze się w zrównoważony rozwój oraz dbałość o środowisko naturalne.

Inne aktualności